Teksty poradniczo – eksperckie

np dla: http://www.dzieciakizklasa.pl/z-czym-boryka-sie-wczesniak/

 

Każdego roku w Polsce przyjmuje się tysiące przedterminowych porodów. W niektórych przypadkach maluchy od początku muszą walczyć o życie, czasem tę walkę przegrywając. W innych – dostają pakiet trudności, z którymi będą zmagały się przez wiele lat. Czasem też zdarza się, że dziecko bez kłopotów wyrównuje zaległości albo nawet ich nie ma. Od czego zależą szanse wcześniaka i na co muszą przygotować się jego rodzice?

 

Im później, tym lepiej

 

Wcześniak to dziecko, które rodzi się przed 37 tygodniem ciąży. Poród przed 32 tygodniem skutkuje tzw. skrajnym wcześniactwem. By noworodek miał jakiekolwiek szanse na przeżycie, ciąża musi trwać minimum 23 tygodnie. Od tej reguły zdarzają się jednak wyjątki – jednym z nich była Amilia Taylor. Dziewczynka przyszła na świat w 21 tygodniu i szóstym dniu życia, ważąc 280 gramów. Po czterech miesiącach pobytu w szpitalu dziecko mogło zostać zabrane do domu.

 

Jak często podkreślają specjaliści, każdy przypadek przedwcześnie urodzonego dziecka jest inny – czasem maluch, który urodził się w 30 tygodniu ciąży radzi sobie lepiej, niż jego „kolega” z 32-go tygodnia. Jednak na podstawie wielu przypadków stworzono statystyki, które przybliżają szanse na przeżycie dziecka w zależności od długości trwania ciąży. Wynika z nich, że dziecko, które rodzi się w 24 tygodniu, ma około 50% szans na przeżycie. W 26 tygodniu szanse te wynoszą już około 85%, a w 30 tygodniu już blisko 97%.

 

Od czego zależy kondycja wcześniaka?

 

Pierwszym czynnikiem, który ma wpływ na stan zdrowia dziecka, jest oczywiście długość trwania ciąży. Niemniej, zdarza się, że dzieci rodzą się w 35 tygodniu ciąży, a mimo to ich problemy zdrowotne są niewielkie lub wcale nie występują. Inne maluchy, urodzone na tym samym etapie ciąży, długo nie wychodzą ze szpitala. Skąd te różnice? Wyjaśnia to  lek. med. Agnieszka Kurczuk – Powolny, specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii z Centrum Medycznego Puławska Sp. z o.o.:

 

– Kondycja przedwcześnie urodzonego dziecka zależy od wielu czynników. Najbardziej znaczące są tutaj:

 

•   wrodzona genetyczna wydolność dziecka

•   masa ciała przy urodzeniu

•   to, czy przedwczesnemu porodowi towarzyszyło zakażenie wewnątrzmaciczne

•   przebieg ciąży – nadciśnienie, cukrzyca, palenie tytoniu, picie alkoholu i używanie narkotyków przez matkę  pogarszają rokowania dla dziecka

•  wcześniejsze podanie matce sterydów celem poprawy stanu płuc noworodka

•   poziom opieki  medycznej tuż po narodzinach

•   codzienny kontakt z matką (przytulanie –metoda „kangura”, śpiewanie itp.).

 

– Warto też zauważyć, że z problemami typowymi  dla wcześniaków nieco lepiej radzą sobie dziewczynki – dodaje pani Agnieszka.

 

 „Lepiej w siódmym, niż w ósmym”?

 

Temat wcześniactwa oraz pewnie niejasności (np. różnice w stanie zdrowia dzieci) są okazją do tworzenia różnych powszechnych opinii. Jedną z nich jest ta, że „lepiej jest” urodzić dziecko w siódmym miesiącu ciąży, niż w ósmym – dzięki temu malec miałby większe szanse na przeżycie. O skomentowanie tej teorii poprosiliśmy lek. med. Agnieszka Kurczuk – Powolny:

 

– Jest to mit, którego pochodzenia nie jestem w stanie wyjaśnić i sama jestem ciekawa, skąd się wziął. Warto zauważyć, że niektóre stare ludowe wierzenia znajdują medyczne potwierdzenie i uzasadnienie. To nie ma żadnego sensu. Każdy dzień dłużej w macicy jest korzystny dla stanu wcześniaka, dlatego właśnie lekarze robią wszystko, by dziecko pozostało w brzuchu jak najdłużej.

 

Wygląd wcześniaka

 

Gdy wiadomo już, że porodu nie da się opóźnić, nie ma czasu na tłumaczenie rodzicom, że mogą być zaskoczeni wyglądem dziecka. Wcześniak jest bowiem nie tylko „mniejszym noworodkiem”. Warto wiedzieć, że dzieci te są przede wszystkim znacznie szczuplejsze od innych noworodków – „obrastanie” w tkankę tłuszczową następuje bowiem dopiero w ostatnim miesiącu ciąży. Ponadto, malec może mieć na skórze delikatny meszek, a przez jego skórę są widoczne naczynia krwionośne (zwłaszcza u skrajnych wcześniaków).

 

Dla wielu rodziców pierwsze ujrzenie przedwcześnie urodzonego dziecka wywołuje połączenie przerażenia z tkliwością – tak malutki i kruchy jest wcześniak. Na szczęście, większość dzieci szybko nadrabia te zaległości.

 

Postępowanie medyczne

 

Przedterminowe porody zwykle są zaskoczeniem dla rodziców. To, co dzieje się z maluchem, gdy pojawi się on już na świecie, może przytłaczać i niepokoić – dziecko natychmiast poddawane jest licznym badaniom, umieszczane jest w inkubatorze, a jego ciałko otoczone zostaje przez kable, rurki i opatrunki. Warto jednak pamiętać, że wszystko to po to, by stworzyć dziecku jak najbardziej optymalne warunki – takie, które będą możliwie podobne do środowiska w brzuchu mamy.

 

Wcześniaki mogą, ale nie muszą być obarczone różnymi problemami zdrowotnymi. Oto, czego mogą spodziewać się rodzice:

 

•   Oddychanie

 

Jeśli dziecko rodzi się przed 32 tygodniem ciąży, zwykle nie jest w stanie samodzielnie oddychać. Dlatego właśnie natychmiast podłącza się je do respiratora. „Starsze” maluchy, które podejmują próby samodzielnego oddychania, otrzymują wsparcie w postaci specjalnego aparatu, który zmniejsza wysiłek związany z oddychaniem.

 

•   Wzrok

 

Prawie wszystkie dzieci, które przyszły na świat przed 28 tygodniem ciąży, cierpią na retinopatię wcześniaczą, czyli uszkodzenie siatkówki. U dzieci z późniejszych tygodni ciąży ryzyko wystąpienia tej choroby wynosi około 10 – 15%. Jeżeli retinopatia nie jest zaawansowana, zaleca się tylko regularne kontrole. Bardziej poważne uszkodzenia leczy się poprzez zabiegi laserowe – niestety, czasem skutkują one wystąpieniem skutków ubocznych.

 

•   Odżywianie

 

Tzw. „skrajne wcześniaki” zwykle nie potrafią samodzielnie przyjmować pokarmu – dlatego karmi się je dożylnie. Z czasem oczywiście to się zmienia i malec otrzymuje przez specjalną sondę (można przez nią podawać również mleko mamy).

 

Długotrwałe powikłania

 

Niestety, skutki wcześniactwa mogą być widoczne przez wiele lat, a czasem nawet – do końca życia. Są to między innymi trudności w uczeniu się, zaburzenia ruchowe, mózgowe porażenie dziecięce, choroby układu krążenia, cukrzyca i alergie. Należy jednak pamiętać, że współczesna medycyna potrafi zrobić już naprawdę wiele, by do takich konsekwencji nie doszło, a wcześniactwo było tylko przykrym doświadczeniem.